Intervju s prof. dr. sc. Marinom Šprem Goldštajn: Menopauza iz ugla ginekologa

Prof. dr. sc. Marina Šprem Goldštajn je subspecijalist humane reprodukcije i ginekološke endokrinologije.
Redovita je profesorica na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Predsjednica je Hrvatskog društva za menopauzu i članica Upravnog odbora Hrvatskog društva za humanu reprodukciju i ginekološku endokrinologiju.
Uz to, pročelnica je Odjela za ginekološku endokrinologiju Klinike za ženske bolesti i porode KBC Zagreb te članica Boarda Council of Affiliated Menopausal Societies (CAMS), kao i članica International Menopausal Society.

Menopauzu prate fizičke i fiziološke promjene, promjene na tijelu, te hormonalne promjene. Što se točno događa s hormonima u tijelu i kako oni utječu na cjelokupno ženino stanje?

Menopauza je dominantno karakterizirana manjkom estrogena, ali i progesterona, te androgenih, odnosno muških spolnih hormona. U većine žene imamo tzv. hipoandrogeno stanje što je povezano sa smanjenom moždanom aktivnošću, gubitkom libida, padom energije, umorom, reduciranjem mišićne mase i slično. U 10-15% žena još uvijek može biti prisutna aktivnost androgenih hormona, što će se manifestirati pretilošću, aknama i pojačanom dlakavosti, te nizom metaboličkih poremećaja.
Manjak estrogena utječe na različita ciljna tkiva u našem organizmu. Estrogeni djeluju zaštitno za naš mozak, važni su u održavanju gustoće kostiju i protekciji srca i krvnih žila, utječu na raspoloženje, usporavaju starenje kože itd. Posljedice manjka estrogena mogu biti rane, u prvih 3-5 godina, srednjoročne, u razdoblju od 5-10 godina i kasne. U ranim, žena najčešće ima vazomotorne simptome, u srednjim ima često probleme sa suhoćom rodnice i probleme s mokrenjem, te probleme u seksualnom životu. Također, uočava promjene na koži, koja se stanjuje, smanjene je vlažnosti, smanjena je sinteza kolagena i elastina, pojavljuje se sklonost borama, ali, ono što je isto tako važno, često je i usporeno cijeljenje rana. Dugoročne posljedica manjka estrogenih hormona ozbiljne su, a to su osteoporoza, kardiovaskularne bolesti i značajno povećanje rizika za neurološke bolesti, kao što su demencija i Alzheimerova bolest.
Dakle, promjena hormonskog mozaika rezultira brojnim promjenama u našem organizmu. Perimenopauzalna tranzicija predstavlja, na neki način, zrcalnu sliku adolescentnog razdoblja, u kojem burne hormonske promjene također, na drugi način, mijenjaju fizička i fiziološka obilježja našeg organizma.

Što je prijevremena/rana menopauza, a što je perimenopauza? Koje su ključne razlike?

Kao što znamo, prosječan nastup prirodne menopauze je oko 50-te  godine života, u rasponu od 45-te do 55-te godine života. Ona nastupa kao posljedica promjene hormonskog statusa u organizmu. Statistika kaže da će jedna žena na 100 ući u ranu menopauzu ispod 45 godine, a jedna na tisuću ispod 40. Dakle, gotovo 4% žena ulaze u prijevremenu ili ranu menopauzu.
 
Perimenopauza je prijelazno razdoblje obilježeno izostankom normalnih ovulacijskih ciklusa do jednu godinu nakon zadnje menstruacije u životu žene. Karakterizirana je neredovitim ciklusima, a počinje i dvije do osam godina prije menopauze. Prosječna dob nastupa perimenopauze je 46-ta godina života.
 
Što se simptoma tiče, dominantni su neuredno krvarenje, ali i subjektivni simptomi, kao što su valunzi, vrućine, nesanice, promjene raspoloženja. Prepoznata su  čak 34 simptoma menopauze, od fizičkih, emocionalnih do fizioloških. Neke rjeđe spominjemo, recimo, anksioznost, depresija, emocionalna nestabilnost i sl., neke češće, recimo valunzi, nesanica, inkontinencija, vaginalna suhoća itd. Tu odmah treba naglasiti jednu bitnu stvar. Svi ti simptomi daju se tretirati i kontrolirati. Oko 25% žena iskusit će intenzivne simptome, bez da to u cijelosti razumiju, a, sto je još gore, u takvim slučajevima uvijek je i pitanje imaju li odgovarajući tretman i potporu. 55% žena iskusit će simptome umjerene naravi, premda je u tim slučajevima uvijek pitanje koliko je netko svjestan svojih simptoma i njihove ozbiljnosti.
 
Važno je naglasiti da žene s prijevremenom i ranom menopauzom imaju intenzivnije, nagle i ,naravno, neočekivane menopauzalne smetnje koje značajno smanjuju kvalitetu života, a ujedno imaju značajno veći rizik kardiovaskularnih i skeletnih komplikacija u odnosu na žene s očekivanom menopauzom.

Koji su glavni problemi zbog kojih žene u perimenopauzi i menopauzi dolaze u Vašu ordinaciju na konzultacije?

Brojne su fizičke i mentalne manifestacije manjka hormona u menopauzi. U perimenopauzalnoj tranziciji, hormonski nepovoljnom razdoblju, u kojem se žene suočavaju s nizom promjena i problema, vitalno je pitanje dostupnosti informacija temeljenih na dokazima, kao i pitanje mogućnosti liječenja tegoba, s kojima se žena susreće u tom životnom razdoblju.
 
Žene se najčešće žale na valove vrućine, nesanice, lupanje srca, promjene raspoloženja, gubitak kvalitete kože i kose, bolove u zglobovima i sl. Neke žene navode smetnje inkontinencije mokraće, vaginalnu suhoću, probleme s libidom.
 
Problemi vezani za mentalno zdravlje u menopauzi prilično su rašireni. To ima takvu dimenziju da se u stručnim krugovima počelo baratati novim terminom: "mentalni distres". Simptomi se opisuju kao značajni i ustrajni. Oko 70% žena iskusit će implikacije mentalne situacije vezane za menopauzu. Zvuči loše, ali tu imamo dobru vijest. Ovi simptomi nestaju kako se organizam stabilizira i prilagođava novoj hormonalnoj razini. Kad govorimo o konkretnim promjenama, tu vidimo gubitak samopoštovanja, gubitak sigurnosti, neraspoloženje, osjećaj tuge i depresije, lošu koncentraciju, koju često opisujemo kao "brain fog".
 
Osim, što svi ti simptomi tendiraju nestajanju kako se organizam stabilizira, imamo i jako dobar instrumentarij u samopomoći, te naravno  profesionalnu pomoć. Tu možemo ponoviti, nikad nije dosta, par pametnih stvari: treba vježbati i zdravo se hraniti, treba pokušati naći neko "utočište" mira i stabilnosti, to može biti meditacija, tehnika disanja i sl., treba izbjegavati alkohol, treba nastojati biti kreativan, što daje osjećaj svrhe i postignuća, treba biti povezan sa svojom obitelji i širom sredinom i sl.
 
Možda da dodamo još jedan detalj. Vezali smo ovdje pitanje mentalnog zdravlja uz razinu estrogena. Međutim, tu ima puno vise elemenata. Tu su i druge situacije, koje mogu ženu mentalno opteretiti. Recimo, okončanje ili započinjanje romantične veze, odlazak djece iz doma, financijski ili karijerni problemi, problemi vezani za stare roditelje, briga o partneru itd.

Mislite li da se problemi povezani sa menopauzom još uvijek smatraju tabu temom? Zbog čega su, po Vašem mišljenju, žene zabrinute ili im je neugodno razgovarati o tome?

Ja bih rekla da nas danas ipak menopauza zatekne spremnije i s boljim uvidom nego što je to bilo samo koju generaciju prije nas. Živimo u svijetu povezanih i brzo cirkulirajućih informacija i nema razloga da ne znamo ili ignoriramo tu problematiku. Da li smo dovoljno inovativni i kreativni kad se obraćamo ženama o skrbi o vlastitom zdravlju i je li potrebno promijeniti paradigmu komuniciranja o temama vezanim za žensko zdravlje, usudila bih reći da nismo.

Menopauza je dugo imala i još uvijek u nekim sredinama ima negativne konotacije ili se totalno ignorira u mnogim zemljama.
 
S jedne strane, postoji kultura srama vezana za starenje žena. Rezultat je da se žene osjećaju neugodno otvoriti tu temu u svom socijalnom krugu, s prijateljima, obitelji pa i sa liječnicima. Mnoge žene ne govore o menopauzi jer smatraju da je to privatna stvar, pogotovo ne žele o tomu pričati na poslu. Imaju neugodne simptome zbog kojih osjećaju sram ili misle da neće biti shvaćene ozbiljno. Misle da ako progovore o tegobama da će naići na nerazumijevanje poslodavca, okoline i da će biti manje sposobne za rad. Zabrinute su za sigurnost ostanka na poslu, ili pak da će prilika za promociju odnosno napredovanje biti oduzeta. Na poslu mogu imati slabiju koncentraciju, memoriju i gubitak samopouzdanja.
Prema jednom istraživanju čak 63% žena kaže da simptomi negativno utječu na njihov rad, 29% gubi samopouzdanje, a samo njih 6% nema menopauzalne simptome. Imajući na umu da žene uz prolongiranu naobrazbu i karijeru koje grade kasnije u životu, perimenopauza je “peak” života, to je vrijeme najvećih poslovnih uspjeha, vrlo je važno da je radna okolina otvorena, inkluzivna i puna podrške. Fleksibilno radno vrijeme, kontrola temperature, hladna voda, angažirati ljude koji mogu razgovarati o toj temi s dignitetom i respektom samo su neke mogućnosti kojom okolina u kojoj radimo može pripomoći ženi u perimenopauzalnoj tranziciji. 
 
Ključno je da se razumije jedno. Menopauza nije bolest, koju treba rješavati i tretirati, menopauza je razdoblje života, koje treba prihvatiti, a, rekla bih, i prigrliti. Menopauza nije nije ni tajna ni misterij.
 
Edukacija i komunikacija su ključ eliminacije tabooa i negativnog stava prema menopauzi. Potrebno je ukloniti barijeru i stigmu oko simptoma, znakova  i mitova vezanih za menopauzu. Važno je da žena bude informirana o simptomima koji su privremeni, prolazni i mogu se tretirati. Upoznati ju s mogućnostima liječenja, važan je holistički i individualni pristup kako bi donijela informiranu odluku o liječenju.
 
Važno je educirati kako pristupiti problemima s partnerom, prijateljima ili suradnicima na poslu. Potrebno je ohrabriti ženu da preuzme kontrolu nad svojim zdravljem i to tako da bolje razumiju svoje tijelo i ciklus života u kojem se nalaze. Važno je reći da se menopauza događa svakom u različitim životnim razdobljima i da to nije samo “old lady” problem.

Kada je, po Vašem mišljenju, najbolje vrijeme za žene da potraže savjet stručnjaka u vezi sa simptomima rane menopauze/perimenopauze?

Danas, kada su dostupne brojne informacije na društvenim mrežama, portalima i drugim oblicima modernih komunikacijskih kanala, mislim da nikad nije dovoljno rano krenuti informirati se u vezi simptoma rane menopauze i perimenopauze. Kada je u pitanju žensko zdravlje samo cjeloživotni pristup može dati zadovoljavajuće rezultate. Tu je fokus na razumijevanju zdravstvenih potreba i potreba za odgovarajućom potporom i njegom koje se kontinuirano mijenjaju, kroz cijeli život žene. Optimalna rješenja temelje se na identificiranju kritičnih životnih razdoblja, i faza promjena, i uspostavljanju uvjeta, tamo gdje ima mogućnosti, za promoviranje zdravog načina života i dobrog zdravlja i preveniranje negativnih zdravstvenih ishoda.

Neprocjenjivo je važna i uloga medija, uključivo društvene mreže, koji, u današnjem užurbanom načinu života, predstavljaju vitalne kanale u efikasnom, brzom i pristupačnom (medicinski dobro fundiranom) informiranju o bitnim aspektima i važnosti brige o zdravlju žena.
 
Potrebno je povećati svijest o mogućnostima prevencije kroničnih stanja, simptoma i čimbenika rizika kod takvih stanja, te ulagati u ciljanu prevenciju, rano otkrivanje i intervenciju, sa ciljem očuvanja i poboljšanja psihofizičkog zdravlja žena.
 
Bitno je žene osvijestiti o zdravstvenim problemima s kojima se mogu susresti u ranoj i očekivanoj menopauzi,  jer su nerijetko nedovoljno informirane, ne znaju što im se događa, i trebaju li i mogu li nešto napraviti. U perimenopauzalnoj tranziciji, u kojoj se žene suočavaju s nizom promjena i problema,  vitalno je pitanje dostupnosti informacija temeljenih na dokazima, kao i pitanje mogućnosti liječenja tegoba s kojima se žena susreće u menopauzi. Vrlo je važno raditi na podizanju svijesti o važnosti skrbi o zdravlju u perimenopauzi, vodeći računa i o činjenici da, osim subjektivnih smetnji, žena u tom razdoblju može biti suočena s ozbiljnim bolestima i stanjima, kao što su osteoporoza, kardiovaskularne i neurološke bolesti, te kao što su Alzheimerova bolest, demencija i sl. 
Važnost pružanja djevojkama i ženama kvalitetnih informacija, počevši od škole, pa do potpore, koju trebaju odrasli, nemjerljiva je. Kad je riječ o ženama, u Hrvatskoj nemamo statistiku, koja bi nam dala jasnu, pouzdanu sliku oko izvora (i hijerarhije) informacija o zdravstvenim pitanjima. Obitelj je sigurno visoko rangirana, kao izvor informacije. Obitelj, vrlo vjerojatno, prilično blizu, slijedi “Google”, liječnici opće prakse, te bi slijedili specijalisti.

Za kraj - koji savjet biste podijelili ženama koje će tek ući u menopauzu?

Moja poruka mladim ženama, ženama koje stoje pred menopauzom, koje ju prolaze i koje su je prošle je jednostavna. Uvijek nastojte staviti sebe na prvo mjesto. Vodite računa o svom zdravlju, u svakom razdoblju života. Osluškujte svoj organizam. Organizam nam daje signale. Okrenite se zdravoj prehrani, tjelovježbi, nađite načine da reducirate stres. Nastojte biti produktivni i pozitivni - rezultat će biti da ćete biti zdravi. A tu je onda i medicina -  danas ima vise vrlo efikasnih i sigurnih metoda i načina tretiranja simptoma menopauze nego sto ih je ikada ranije bilo.

Objavljeno

VAŠA RUTINA

Najčitanije

Različiti simptomi starenja na kosi

Nema sumnje da se tijekom menopauze vaše tijelo mijenja, koža opušta, a zahvaćena je čak i kosa. Još jučer živahne, bujne kovrče sada su griva bez sjaja i volumena. Jasno je da ova promjena može biti nuspojava koju je teško prihvatiti.

Pročitajte više